למה טבעונות?

פרסמתי לרשימת התפוצה השכונתית את ההרצאה של גארי שמגיעה לעיירה הקטנה.

התפתח דיון שבמהלכו הוטרינר השכונתי כתב את הדברים הבאים:

"לדעתי, ורק למדתי על הנושאים הללו בוטרינריה,באירופה (הומניות בסטנדרטים הגבוהים ביותר) , מאספקטים רבים ואני אומר- הבן אדם הוזה על גבול טירוף, מגזים, מדבר מחוסר ידע ברמות רבות, עושה האנשה לא רלוונטית ומנצל רגשות של אנשים. מסובב רעיונות.  ממש לא אלו פני הדברים ואני הומני לא קטן. מתנגד לכת שלו. לא שפוי.  קבלו אותו בערבון מוגבל כי התאוריה שלו פרוצה מחוררת. אשמח להבהיר את דברי לכל אחד. "

וזו היתה תשובתי:

1. אף אחד לא יכול לסתור את העובדה שתעשית המזון מהחי היא הגורם המזהם ביותר על פני כדור הארץ. יותר מ 50% מפליטות הגזים שתורמות להתחממות כדור הארץ מגיעות מתעשית המזון מהחי! יותר מכל כלי הרכב, מטוסים אוניות ורכבות גם יחד. לא אני אומר וגם לא גארי, אומר את זה האום. כתוצאה ממחקרים ארוכים מאוד שנעשו על כך. בנוסף התעשיה הזו היא המזהם הגדול ביותר של הימים, האדמה והאויר, היא הגורם למחסור של מזון בעולם! (כן! גם אני הייתי בטוח שזה בדיוק הפוך. עד שבדקתי), בירוא יערות הגשם הוא תוצאה ישירה של גידול מספוא לבעלי חיים, ולא צריכת נייר כמו שמנסים לגרום לנו לחשוב לפעמים. מקורות המים הנקיים בעולם מתבזבזים על מזון מהחי, האוקיינוסים הולכים ונהיים שוממים ומזוהמים כתוצאה מעודף דיג. – למעשה אם לא נעשה שינוי דרסטי בהרגלי אכילת המזון מהחי שלנו צפוי אסון עד 2050. לא אני אומר. האום אמר. חפשו "צילו הארוך של המשק החי" חפשו מידע מדוע יוזמת "שני ללא בשר" החלה.

2. אף אחד לא יכול לסתור את העובדה שאנחנו מענים ומתעללים בבעלי חיים לשם אכילתם. יש כאלה שיגידו שזה הכרחי. אבל בינינו כולנו מכירים מלא צמחונים וטבעונים שמוכיחים שזה לא הכרחי. להפך. מחקרים מראים שטבעונים וצמחונים הם בעלי משקל גוף נמוך יותר, סובלים פחות מהתקפי לב, ומחלות סרטן וחיים יותר. ספורטאי על טבעונים (קארל לואיס, מרטינה נברטילובה, האולטרה מרתוניסט סקוט יורק וריץ רול ועוד המון) מוכיחים שגם טבעונים לא בהכרח חלשים יותר. ב 2009 ארגון התזונאים האמריקאי, ארגון הגג של מעל 5000 מומחי התזונה באמריקה קבע שתזונה טבעונית יכולה לספק כל מה שהגוף שלנו צריך בכל שלבי החיים, מתאימה לכל האנשים בכל הגילאים ויתרה מזה יש לה יתרונות בריאותיים. חפשו מידע על ה ADA וטבעונות. שימו לב אף אחד לא אמר שזו הדרך היחידה להיות בריא. אבל זו בהכרח דרך בריאה ואפשרית לחיות.

3. אף אחד לא יכול להתכחש לעובדה שאנחנו מתעללים והורגים בעלי חיים במליארדים, בעלי חיים שלפחות כמו הכלב או החתול הביתי שלנו, סובלים, כואבים, מרגישים, מביעים רגש. הפכנו אותם לחפצים, כמו דוממים. כולנו מזדעזעים למראה התעללות בחתול או כלב רחוב מסכן, באלימות כלפי חפים מפשע. למה מותר לנו לכלוא לכל החיים בעל חיים? להפעיל עליו שיטות אלימות של גדיעת קרניים, סירוס ללא הרדמה, צריבת מספר בברזל מלובן, לשחוט אותו? למה מותר להתעלל בפרה ואסור בכלב רחוב? בשניהם הרי אין באמת צורך להתעלל?

4. אז אם אפשר בלי לאכול בעלי חיים ואנחנו מתעקשים להמשיך עם לאכול בעלי חיים – למה אנחנו ממשיכים? למה אנחנו מתעקשים? כי זה הרגל? כי זה קל ונעים להדחיק? גם להעסיק עבדים פעם היה נעים ונח וסוג של הרגל. גם להחזיק 4 נשים ולהתייחס אליהן כאל חפץ וגם להרוג אחד את השני במקום לדבר היה סוג של מנהג פעם. ואפילו לקטוף פרחי בר בהמוניהם, ולהשאיר זבל באתרי פיקניק ובחוף הים היה נהוג. אז מה?האם לא ראוי מדי פעם לבחון את ההרגלים שלנו מחדש? מה ההגדרה בדיוק של אנשים מודרנים פתוחים אינטליגנטים וליברלים אם לא כאלה שמדי פעם מתסכלים על דברים מחדש? בוחנים תובנות חדשות ומאמצים שינויים.

5. מי שמנסה לשכנע אתכם להפסיק לאכול בעלי חיים הוא לא אויב. הוא לא מנסה למכור לכם שום דבר או לגזול מכם משהו. הוא בסך הכל מנסה לגרום לכם להסתכל מעבר, מעל. מעל האינטרס האישי, מעל האינטרס הלאומי אפילו. על משהו שכולנו שכחנו. אנחנו לא היחידים על הכוכב הזה, והוא שלנו בדיוק כמו של כל שאר בעלי החיים שעליו. אנחנו לא היחידים שמרגישים כאב, אנחנו לא היחידים שמגיע להם לחיות. כן אנחנו הכי חזקים ולכן אנחנו יכולים לעשות לבעלי החיים כל שעולה על רוחנו. אבל האם אלו באמת הערכים שלנו? החזק מתעלל בחלש? החזק שולל את זכויות החלש? האם בעלי חיים הם לא נחשבים? האם כך גם אנחנו מחנכים את הילדים שלנו? פעם גם שחורים לא נחשבו. נשים לא נחשבו, יהודים לא נחשבו, יצאנו מהחושך הזה כבר לא?

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “למה טבעונות?

  1. מילים כדורבנות!
    אני בת 14, ואני צמחונית ובתהליך של הפיכה לטבעונית, מכל הסיבות שהוזכרו כאן. אמא שלי לא מוכנה לקנות עבורי את האוכל הטבעוני, אך היא כבר מבינה שאני מחזיקה בדעתי. אני קונה ומבשלת את האוכל שלי בעצמי (מלבד סלט ומרק "עוף" טבעוני של סבתא) והפוסט הזה בדרך להורי (: נחמד לשמוע מישהו שתומך בדעות כאלו וגם מעביר אותם לילדיו, דוגמה שטבעונים הם בריאים יותר, בגוף ובנפש. (בנפש-מבחינת מוסר)

  2. קצר ולעניין. אצלנו, גם הכלב טבעוני וסוס כזה מזמן לא ראיתם. הוא לא אוכל AMI וקשקושים תעשייתיים שעולים כמו חופשה בחו"ל, אלא אוכל מבושל טרי ובריא של קטניות, דגנים, ירקות ופירות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s