קישורים והמלצות

הבלוג של אורי שביט הכה מוכשרת, מבקרת המסעדות שהפכה טבעונית. ושאפשר למצא אצלה מתכונים וסיפורים מעולים וגם כמה טורי אורח שלי.

טבעונות טרנד לחיים – דף הפייסבוק שלנו. אפשר לעשות לנו לייק ולקבל עדכונים וסיפורים מעניינים באופן קבוע

vegan friendly הוא דף פייסבוק חדש של פרויקט מיוחד במינו. היכנסו כדי לקרוא עוד

ילדי בית הזכוכית של יעל פורמן הוא ספר ילדים מקורי העוסק בזכויות בעלי חיים בדרך אינטליגנטית ומרתקת.

הספר דיאטת השלום העולמי יצא בתרגום עברי בזכות חריצותן של עדי ורימונה ועוד אחרים שעמלו על התרגום של הספר המאוד חשוב הזה. אתם מוזמנים לקרוא אותו כאן או לחפש אותו בחנויות

עדי שעומדת מאחורי התרגום של הספר גם עוסקת רבות בקידום הטבעונות בנדיבות ואהבה פרסמה את דף העצות הזה לטבעונים שגרים או מבקרים באזור סן פרנסיסקו ולדעתי הוא גם מאוד תורם לכל טבעוני חדש

טבעונים ומתעניינים היא קבוצה פתוחה בפייסבוק לכל מי שמתעניין בנושא להורים טבעונים יש גם את הקבוצה הזו 

מחקר סין הוא אולי הספר והמחקר החשוב ביותר על תזונה טבעונית ולו רק בשל הראשוניות שלו והיקף הפרסום לו הוא זכה , מי שעומד מאחוריו הוא פרופסור קולין קמפבל, מבכירי התזונאים בעולם. הספר הנושא את השם הזה וגם המחקר עצמו עומדים במרכזו של דיון ארוך ומשעמם שעניינו האם באמת תזונה טבעונית היא התזונה האופטימלית לבריאות האדם.

ביקורת על מחקר סין – אכן מה לא נאמר כבר על מחקר סין (בעיקר על ידי דניס מינגר, קראתי כמעט את כל מה שהיא כתבה על מחקר סין!) אבל הדרך הכי טובה להסביר למה מחקר סין כל כך נכון היא פשוט לוותר עליו! לא צריך את מחקר סין, יש כל כך הרבה מחקרים אחרים, של טובי החוקרים והאונברסיטאות (לא שקורנל של פרופ' קמפבל היא גרועה…) וגם הרבה יותר חדשים. כלומר מידע המוכיח פעם אחר פעם את מה שמחקר סין מצא ממשיך להגיע כל העת ממחקרים חדשים. הנה רשימה חלקית מאוד של מחקרים חדשים יותר שמוכיחים פעם נוספת את המסקנות של מחקר סין (תזונה מהחי גורמת למחלות העולם המערבי, תזונה צמחית מחסנת ואף מרפאת מהמחלות האלה)

מחקר מ 2008 שמוכיח: סרטן היא מחלה שניתן למנוע בעזרת שינוי משמעותי באורח החיים (תזונה)

סרטון וידאו מעולה של ד"ר גרגר המסכם בשפה פשוטה עשרות מחקרים בנושא הקשר בין סרטן לתזונה בילדים

המחקר של הרווארד הוא מחקר מתמשך על פני עשרים שנה עד כה, שעוקב אחרי עשרות אלפי בני אדם ומפרסם את ממצאיו לגבי הקשר בין תזונה ותמותה, ותזונה ומחלות כל ארבע שנים, הפרסום האחרון היה במרץ 2012. למי שזה טכני מדי ומדעי מדי כאן הוא מוסבר בוידאו קצר בן 2:30 דקות בצורה מאוד ברורה. השורה התחתונה היא צריכת בשר מובילה למוות מוקדם. גם בניטרול כל גורם אחר (כמו עישון, סביבה, סך קלוריות יומי ואפילו סה"כ כמות הירקות היומית), וגם שחלבונים שמגיעים מהצומח מפחיתים את הסיכוי למחלות – ככל שהתזונה מבוססת יותר על הצומח כך הסיכויים להאריך חיים בבריאות טובה גדולים יותר.

הרווארד גם פירסמו את המחקר הזה – מחקר שנמשך 12 שנה ומסקונתיו הן שצריכה מוגברת של חלב איננה מבטיחה את בריאות העצם

המחקר של אוקספורד – זהו עוד מחקר יוקרתי שבדק 6000 צמחונים ו 5000 טבעונים בבריטניה לעומת אוכלי כל. לגבי התחלואה שלהם והתמותה שלהם.

סיכום של ד"ר גרגר, רופא וטבעוני, חבר PCRM, מנהל אתר nutritionfacts.org שמסכם בצורה יסודית את כל הסיבות למוות ממחלות, באופן לא מפתיע כולן קשורות למזון מהחי

עוד מחקר מרתק של המחלקה לתזונה באוניברסיטת אנדרוז, מישיגן על השפעותיה של תזונה טבעונית

מחקר שנערך על יותר מ 60,000 אמריקאים עבור האגודה האמריקאית לסכרת, ובדק את הקשר בין תזונה לבין מסת גוף ועוד, ומצא שטבעונים נמצאים במשקל תקין בעוד אוכלי בשר נמצאים בממוצע הרבה מעל המשקל התקין.

באתר של התזונאי הטבעוני גק נוריס אפשר למצא סקירה של מחקרים מדעיים אמינים לגבי תזונה טבעונית

מאמר באתר הבריאות BeOK

באתר של ועדת הרופאים לרפואה אחראית אפשר למצא מידע רב כולל על תזונת ילדים טבעוניים

באתר של אנונימוס אפשר למצא שלל מאמרים וקישורים למידע מדעי אמין, בלתי תלוי במחקר סין או כל גורם טבעוני אחר לגבי טבעונות.

ביקורת על ההרצאה של גארי יורופסקי  שכתבתי

עוד תגובה לביקורת על ההרצאה שכתב אורן בן יוסף בבלוג זכויות בעלי חיים שלו

באתר של ג'ק נוריס תוצפו במידע על תזונה טבעונית. אבל משהו חשוב שאסור לפספס הוא מיתוס החלבון, שידוע בכינויו גם כאגדת שילוב הדגנים והקטניות. ג'ק נוריס כהרגלו מפריך דברים בגישה מדעית וכמותית.

את הספר לאכול בעלי חיים של הסופר גונתן ספרן פויר, קראתי בהמלצתה של אחותי, שהפכה טבעונית יחד איתי. זהו ספר חובה בעיני כי הוא מצליח להקיף את נושא הטבעונות מכל היבטיו בצורה מאוד מקיפה ופותח צוהר לפילוסופיה של זכויות בעלי חיים כמו גם למשמעויות ההרסניות של אכילת בעלי חיים. עבורי הוא היווה השלמה הכרחית לתפיסה שלי של הטבעונות יחד עם מחקר סין וילדים עמידים

ילדים עמידים של ד"ר ג'ואל פורמן – מומלץ להתמודדות עם ילדים בררנים, ולמי שרוצה ללכת צעד אחד נוסף בנושא תזונה בריאה. הוא יפתח לכם את הראש ויעזור להתנער מכל הדעות הקדומות שצברתם על בשר חלב ומזון מהחי בכלל, לי הוא נתן המון בטחון ללכת על זה עד הסוף עם הילדים.

אם כבר מדברים על Dr Joel Fuhrman אז אתם חייבים לראות את הקטע וידאו הזה בו הוא מסביר איך טבעונות מרפאה מסכרת סוג 2. למעשה הוא מבטיח שתוך מספר שבועות על דיאטה של טבעונות חולי סכרת סוג 2 יכולים להגמל מאינסולין. הסיבה שזה לא ממש ידוע היא שחברות התרופות אינן מעוניינות בפרסומו. קטע חשוב נוסף של ד"ר פורמן בנושא תזונה צמחית מלאה

קיצור תולדות האנושות איננו ספר טבעוני ממש (הסופר שכתב אותו הפך לטבעוני בעקבות התחקיר שערך לכתיבת הספר). ולמרות זאת קשור מאוד בנושא ומאוד מומלץ בעיני – מתאים גם לילדים מתבגרים (עידו קרא אותו).

סרטים ביו טיוב

ההרצאה של גארי. אין צורך להוסיף מילה. אבל בכל זאת – ההרצאה החשובה ביותר בתולדות זכויות בעלי החיים, מעולם לא ניתקלתי בנאום בן שעה אחת שמצליח להשפיע בצורה כל כך דרמטית על חייהם של אנשים. זו תופעה ומעל הכל זהו הדבר הטוב ביותר שקרה לזכויות בעלי החיים. אם לא ראיתם שבו ותראו. אם ראיתם. שלחו אותה לכל מי שחשוב לכם מספיק. אם אתם מחפשים תשובות ומענה לביקורת על ההרצאה הזו אז קיראו את זה. אם נתקלתם באתר פינת-חי וקראתם שם ביקורת על ההרצאה אתם מוזמנים לקרוא את המענה שלי לזה

ההרצאה המרתקת, משעשעת, ולא מאיימת של ד"ר ניל ברנרד נשיא ועדת הרופאים לרפואה אחראית (PCRM). מומלץ למי שהכותרת "ההרצאה הכי חשובה…" מעט מרתיע אותו

ההרצאה הזו דומה בתוכנה להרצאה של גארי, אבל כל כך שונה! ממליץ לראות אותה מאוד.

סרטים אחרים

forks over knives – סרט דוקומנטרי הסוקר את עבודתם של פרופסור קמפבל וד"ר אסלסטין כל אחד בתחומו ושהביאה אותם בסופו של דבר לקבוע שבעזרת הטבעונות (plant based diet) אפשר למצא פתרון למחלות העולם המערבי. הסרט עוד לא הופץ בישראל אבל זמין בארה"ב למנויי נטפליקס, amazon prime  ועוד. סרט אופטימי מעודד, ומשכיל.

Food matters איננו סרט טבעוני, זה סרט שמסביר עד כמה עמוק הקשר בין חברות התרופות חברות המזון והממשלות שאומרות לנו מה לאכול ואיך לטפל במחלות, הוא מעלה סימני שאלה על גבול השערוריה  לגבי חקר מחלת הסרטן, והאופן בו האנושות מדחיקה את חשיבות התזונה לחיים בריאים. לא אהבתי את קידום היתר שהם עושים לנושא התוספים והויטמינים אבל המסר הכללי חשוב ומעורר מחשבה. אפשר לצפות בו ביו טיוב בלינק הזה

food inc. הסרט הלא טבעוני החשוב ביותר בעיני. זה סרט שנעשה כחלק מגל של סרטים שמסמנים עידן של התפכחות והתעוררות של הצרכנים באמריקה לבעיות הקשורות במזונם ובאופן בו הוא מיוצר. לא מעט אנשים כאן הפכו צמחונים בעקבותיו.

Hungry for change

תזונה

http://veganhealth.org זהו אתר מעולה בנושא תזונה, שמתוחזק על ידי ג'ק נוריס (לא צ'אק) שהוא מבכירי התזונאים הטבעוניים, הוא נוטה להיות מאוד אחראי שלא לומר שמרני מעט בהמלצות שלו מתוך רצון למנוע מצבים בהם מפסיקים להיות טבעונים בשל חוסרים תזונתיים. יש גם הרצאה שלו ביו טיוב שפחות או יותר סוקרת את התוכן שבאתר.

http://www.vrg.org/nutshell/kids.htm מאמר מצוין על תזונת ילדים טבעוניים

סויה זה שם קוד להפחדת טבעונים, כולם יודעים "שיש בעיה עם הסויה" ואף אחד לא יודע מהי בדיוק. הלינק הזה עושה עבודה מצוינת להסביר למה אין שום בעיה עם מנה אחת של סויה כל יום וגם זה רק בשביל להיות על הצד הבטוח. גם גק נוריס התזונאי הטבעוני הבכיר עשה עבודה מאוד רצינית לבדוק את הסויה והגיע למסקנה דומה (בהתבסס על מקורות אחרים)

חלב פרה זה בריא? חלב פרה הוא בטוח לא מוסרי אכזרי ולא אקולוגי, אבל ככל הנראה גם מאוד מאוד לא בטוח זה מה שועדת הרופאים לרפואה אחראית חושבים על חלב

חלב פרה עלול לגרום לסרטן הערמונית (פרוסטטה)

בלוגים ואתרים טבעוניים באנגלית

http://vegandad.blogspot.com זהו בלוג מתכונים של אבא טבעוני עם המון רעיונות לאוכל מתאים לילדים (למרות שלעתים הוא קצת אמריקאי מדי)

http://www.chubbyveganmom.com עוד בלוג הורים אמריקאיים, שנון ומשעשע ששווה להציץ בו מדי פעם

ספרי ילדים נוספים

קישתא הוא ספר ילדים שבין השאר חושף את הילדים לחמלה לבעלי חיים. הוא לא טבעוני. אהבתי לגלות אותו מחדש כי הוא מעביר מסר חשוב לגבי הזכות של בעלי החיים לכבוד, שוויון וחיים.

בלוגים של מתכונים 

המתכונים שלנו

בלוג הבישול המודולרי

בלוג המתכונים של הנטורופתית הטבעונית והאמא נטלי שווינקלשטיין

מתכונים של גלעד איילון

מתכונים טבעוניים לחיים שמחים ובריאים

מתכונים וכתבות של אורן גולדפינגר שפורסמו בוואלה! במסגרת המדור בא טבעי

בישול בריא עם עינת אתר מתכונים בריאים
המתכונים של קלואי השפית הטבעונית שמוציאה עכשיו ספר

אתם מוזמנים להציע את הקישורים המעניינים שלכם בתגובות

מודעות פרסומת

7 מחשבות על “קישורים והמלצות

  1. פינגבק: איך מתחילים להיות משפחה טבעונית? | ילדים טבעוניים

  2. פינגבק: איך מתחילים להיות משפחה טבעונית? | ילדים טבעוניים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s