היום שבו הכל התחיל

התנועה לזכויות בעלי חיים, היא ככל הנראה התנועה הצעירה ביותר מבין כל תנועות הזכויות שקיימות היום בעולם, זה אך טבעי שכך יהיה שכן הרעיון של זכויות בעלי החיים הוא צעיר, ולא יכל היה להתקיים כל עוד עבור רוב בני האדם המושג זכויות או חירות היה זר ולא מוכר. אחד הקשיים בהם נתקלים פעילי תנועת זכויות בעלי החיים היא העובדה שרבים מאיתנו לא מקשרים בין מעשי היום יום שלנו לבין ההשפעה שלהם על סבלם ושעבודם של בעלי החיים. בכל פעם מחדש אנשים נדהמים כשהם שומעים עד לאן מגיע הניצול, השעבוד, העינוי, והסדיזם כלפי בעלי חיים שהם משלמים עליו במו כספם, יהיו אלה הבנאליים ביותר – סבון, שמפו, סכין גילוח, אבקת כביסה, סוכר, יין, איפור, בגדים, אביזרי אופנה, נרתיק לאייפד, ארנק,… הרשימה היא אינסופית. מאחורי כל מוצר או שירות שזמין עבור האדם המערבי, אפשר לגלות נתיב של ניצול וסבל של בעל חיים. כמו שאמר פעם מאיר אריאל – "בסוף כל משפט שאתם אומרים בעברית יושב ערבי עם נרגילה, אפילו אם זה מתחיל בסיביר או בהוליווד עם הבה נגילה"… וכפועל יוצא מכך שרובנו כלל לא מכירים את היקפו של הניצול והשעבוד, חלקנו נוטים להמעיט מחשיבות הנושא ולזלזל במאבקים האלו.

ההפגנההישגו הראשון של הערב הזה בתל אביב, הוא באיחוד המאבקים, ביציקת כותרת אחת, שמחד תכיל את כולם ומאידך לא תתפשר ולא תקהה את המסר, להפך אולי רק תחדדו ותנגישו לציבור. יש רצף לוגי אחד שמתפרש לכל רוחבן  של סוגי הפגיעות והניצול של בעלי החיים, מבלי לקטלג אותן עוד כפגיעות לגיטימיות ופגיעות לא לגיטימות, מבלי לסווג עוד את פעילותם של המנתגדים לניצול חיות המשק כטבעונים ופעילי זב"ח, ואת פעילותן של העמותות למען חיות אחרות כמאבק אחר. הערב הזה היה ברור שהמאבק הוא כנגד כל העוולות כולן, ובכך נפתח הפתח לגיוס של כל מי שמסוגל לראות את סבלו של האחר לנגד עיניו בלי לחוש מכך פחיתות לסבלו שלו. נוצר מכנה משותף ערכי, שמדבר על חירות, צדק וחמלה ולא עוד מאבק מותנה בסוג בעל החיים ואופי הפגיעה בו או המטרה לשמה הוא נפגע. למעשה, הגדרת ההפגנה הינה הגדרה מחודשת למושג זכויות בעלי חיים וטבעונות מבלי להשתמש במלים המפורשות.

תמונות מהערב

בעוד כמה ימים, ב 28 לחודש, ימלאו בדיוק 50 שנה לרגע השיא של אחד המאבקים הקשים, הארוכים, והידועים ביותר בהיסטוריה של המין האנושי. המאבק לזכויות של השחורים באמריקה, מאבק שהחל בעבדות, מלחמת אזרחים, אפליה ודעות קדומות של דורות על פני דורות ולמעשה אולי אפילו לא הסתיים עד היום. ב 28 לאוגוסט נישא הנאום המפורסם ביותר והמצוטט ביותר של מרטין לותר קינג, מגדולי לוחמי זכויות האדם, "יש לי חלום" במהלך עצרת הצעדה לוושינגטון, שהתקיימה אל מול האנדרטה של הנשיא בזמן מלחמת האזרחים אברהם לינקולן. 100 שנה בדיוק אחרי החלטתו ההיסטורית לסיום פרק העבדות.

וכך במלוא 50 שנה ליום בו הכל השתנה עבור השחורים באמריקה, נרשם אתמול בתל אביב פרק חדש בתולדות תנועת זכויות בע"ח. אתמול תנועת זכויות בעלי החיים הראתה שיש ציבור שלם שמאמין ברעיון, ושניתן לתרגם את הרעיון הזה גם  לתמיכה ציבורית מרשימה, שמגיעה מכל קשת החברה הישראלית, לתנועת זב"ח יש את היכולת לאחד את הקהל מעבר לשפה וגבולות והיא נושאת מסר צלול ובהיר, לא מתפשר שאף בן תרבות שגדל על ברכי החירות והדמוקרטיה לא מסוגל לצאת נגדו ולהתנגד לו באופן הגיוני. הרעיון של תנועת זכויות בעלי החיים כבר איננו שולי ואיזוטרי עבור המיינסטרים, הוא איננו זניח ובודאי שלא ניתן לזלזל בו.

רבים שאלו בשבועות האחרונים, מה כבר יכולה להשיג עוד הפגנה? ועל מנת לענות על השאלה הזו צריך לחזור שוב אל אותו יום היסטורי, לפני 50 שנה, ההישג המשמעותי ביותר של המצעד לוושינגטון היה השינוי של התודעה הקולקטיבית האמריקאית לגבי מאבק השחורים. המצעד הזה חשף בפני דור שלם של אמריקאים את הפנים האחרות של המאבק, את המשמעות האמיתית של האפליה, הסית את הדיון מהאלימות של השחורים לעבר הבעיות איתן הם מתמודדים וחשף בפני האמריקאי הלבן שורה של מנהיגים אפרו אמריקאים שלא הכיר ולא ראה עד אז בתקשורת הסטריאוטיפית והשמרנית. את דמות השחור האלים, חסר ההשכלה שקל היה לתעב ולפחד ממנו, החליפו מנהיגים שחורים שהיו רהוטים, אינטלגנטים, אמיצים ובעלי שיעור קומה. המאבק שנשא עד אז אופי של אנחנו והם עבר להיות מאבק בעל אופי ערכי, לגיטימי לזכויות אדם. מאבק על פניה של אמריקה. מאבק של צדק וחירות.
התנועה לזכויות בעלי החיים קיבלה אתמול בערב הזדמנות שכזו לצריבת תודעתית של הציבור בישראל וניצלה אותה במלואה. המצעד יצר
 קו ישיר וברור שמחבר בין השמדת חיות הבית, ההתעללות הממוסדת והלא ממוסדת, השעבוד והניצול של בעלי החיים במעבדות, השימוש בבעלי החיים לתעשיית הביגוד והבידור ועד לניצולם לשם מזון שכל תכליתו היא נהנתות וגרגרנות אנושית. קו אחד עבה ומכוער מחבר ביניהם ולא ניתן עוד לטשטשו. אם בשנים האחרונות נהגה התקשורת להשתעשע במספרים והערכות לגבי הטרנד הטבעוני או מגמת הטבעונות הרי שהיום ברור שלא מדובר עוד בטרנד קולינרי, או לייף סטייל. מדובר במחאה אנושית אותנטית הקוראת לצדק חברתי, שהמשותף לה הוא קודם כל ההתנגדות לרוע, ניצול, שעבוד וחוסר צדק. יש מכנה משותף ערכי.

עברנו שלב אבל אנחנו עדיין רק בהתחלה. המאבק האמיתי עוד לפנינו. ונכונו לנו שנים רבות עוד בטרם נזכה לראות את שחרור בעלי החיים. מצד שני קשה להאמין שזה היה רק לפני 50 שנה עת עמדו מאות אלפי מפגינים אל מול אנדרטת הזכרון של לניקולן ושמעו את חזונו המרגש של ד"ר מרתין לותר קינג, קשה עוד יותר להאמין כי מקץ פחות מ 50 שנה, בבית הלבן שנמצא לא רחוק מהאנדרטה, מכהן כבר קדנציה שניה נשיא שחור.

המצעד של תל אביב פותח פרק חדש ומרגש בתולדות המאבק לזכויות בעלי החיים, ומציב רף חדש גבוה ומאתגר למאבק. אפשר להתחיל להסתכל קדימה ולרשום בדפי ההיסטוריה פרק חדש. תנועת זכויות בעלי החיים עברה שלב.

we are all earthlings

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “היום שבו הכל התחיל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s