פגשתי חזיר משוחרר

ביום למחרת ליל הסדר, שהוא גם יום א של חג הפסחא, ביקרנו לראשונה במקלט לחיות משקים באורגון, למקום קוראים "המגדלור" והוא ממוקם בלב אזור חקלאי, במרכז אורגון. הדרך לשם עוברת בין מרחבים ירוקים אינסופיים, וכמעט רצופה בחוות בהן אפשר לראות פרות, כבשים, סוסים, ואפילו אלפקות שרועות בשטחים ירוקים עצומים, כל כך גדולים שרק בקושי אפשר לשים לב שבסופם יש גדר. לעתים השעבוד מסווה את עצמו היטב.

הנסיעה לחווה ארכה כשעתיים, שעתיים שבהם הרהרתי מפעם לפעם האם בעלי החיים האלה יהיו שונים באיזה שהוא אופן?

החווה הזו שאינה מאפשרת ביקורים סתם כך (אלא במסגרת התנדבות לעבודות וללא ילדים), אך הפעם היא פתחה את שעריה לכבוד ארוע "ציד הביצים" המסורתי של חג הפסחא המתקיים במקום כבר שנים רבות. המסורת הזו של חג הפסחא שחדשה גם לנו, לגמרי לא הפתיעה, כמו בכל חג אמריקאי, המסורת מתקשרת לממתקים וצרכנות, ואכן המנהג שהתקבע כאן בעיר, הוא לעבור בין החנויות במרכז המסחרי ולאסוף ממתקים מתוך ביצי פלסטיק. מנהג שלא ברור מה שורשיו ההיסטוריים, אבל אין כל ספק מי מרוויח ממנו היום. במקלט לחיות חוגגים מעט אחרת, שם הביצים (מפלסטיק כמובן) ממולאות בחטיפי אוכל עבור החיות, והילדים שמקבלים סל נצרים קטן עם הגיעם אוספים את ה"ביצים" הפזורות על הקרקע ומחלקים לחיות החווה אוכל הישר מהיד לפה. כך גם נחסך מההורים הצורך להתמודד עם ערימות ממתקים… מכיוון שהחווה לא גדולה, די מהר סיימנו לעבור דרך כל החיות וכל אחד מאיתנו מצא עצמו נשאר ליד מי שמצא חן בעיניו. הפעילות הזו של להאכיל את החיות ממצא את עצמה די מהר (רק מצידן של החיות ששבעו מהאוכל, הילדים מצידם יכלו להעביר עוד כמה שעות בלהאכיל וללטף)

החזיר לוק ברגע שמח

בחווה גרים סוסים, חזירים, פרות, תרנגולות, הודים, אווזים, כבשים, עיזים, למות אלפקות וחמורים שכולם ניצלו מן המשקים בהם החלו את חייהם. חלקם נכים או פגועים. וכולם מטופלים בידי מתנדבים מסורים שמממנים את פעילות החווה אך ורק מכספי תרומות. החווה נראית כמו פינת חי קטנה, וממבט ראשון קשה לשים לב להבדל משמעותי בינה ובין פינות חי מהסוג שהיינו מבקרים בהן עד לא מכבר.

אמנם שטח המחיה לכל בעל חיים גדול יותר כאן, אבל בהתחשב בכך שהחווה ממוקמת בלב אזור חקלאי ולא מיושב, ומקום באורגון זה לא משהו שחסר, אז זה די הגיוני. מעבר לכך לא בלט לעין שום סימן משמעותי לכך שאלה חיות משק שונות, התרנגולות גרות מאחורי רשתות, שנועדו כנראה גם להגן עליהם מטורפים בלילה, גם הכבשים נראו מטופחות מוגנות ואהובות אך לא יותר מאשר האהבה וההגנה שמקבלות הכבשים בפינות חי בגני חיות מידי העובדים.

חיפשתי מה שונה, משהו שיוכיח לי שכאן יש תורת הפעלה אחרת מאשר רוב המקומות שמטפלים בהם בחיות, ללא הצלחה, אבל אז פגשתי את לוק. לוק (או ל‎‏וקי כמו שמכנה אותו המתנדב) הוא חזיר עצום מימדים, ובשל כך לא שוחרר יחד עם שאר החיות להסתובב חופשי בין האנשים, כנראה מחשש לשלומם של ילדים שלוק יכול פשוט לרמוס מבלי לשים לב אפילו, בנוסף גם המבקרים התבקשו שלא להאכיל את לוק (האמת שלא תזיק לו דיאטה) מה שלא תרם למצב רוחו. מכיון שהחיות כאן לא משוכנות בכלובים סגורים ביתו של לוק אינו נעול בפניו ועל מנת למנוע ממנו לצאת בכל זאת, הוצמד לו אחד המתנדבים לשמור עליו. לוק לא אהב את העובדה שיש מסיבה שם בחוץ והוא היחיד שלא מוזמן אליה והיה די רוטן ורוגז, וכל העת המתנדב שעמד לצידו פשוט דיבר איתו. פנה אליו והסביר לו שכעת הוא לא יכול לצאת וניסה להרגיעו. לוק מצידו לא אהב את ההסברים, הוא רק המשיך לרטון ולזעוף על כך ולחתור לכיוון היציאה. שיחות ההגיון והשכנוע נמשכו די הרבה זמן (הספקתי לעשות סיבוב אצל כל החיות ולחזור) עד שלבסוף נכנע לו המתנדב והסכים להוציא אותו החוצה ובתנאי שזה יהיה סיבוב קצר ומבוקר, לשאוף מעט אויר (כך לפחות על פי ההצהרות שהמתנדב דאג להשמיע בקול רם). לוק היה מבסוט שהצליח להשיג לעצמו מה שרצה ומלא גאווה וטקס נע לו מחוץ למרחב הסגור, המתנדב היה מאוד לא רגוע ועבד קשה על מנת לשלוט בטיול (רק בעזרת דיבורים ושמירה על קירבה) ואני שכבר עמדתי שם כמה דקות מביט על הנעשה הרגשתי הכרות מביכה עם הסיטואציה הזו, זה נורא דמה למשא ומתן עם הילד שלך (נגיד בן ה 3 שמבטיח שזו הסוכריה האחרונה שהוא מבקש), שמסתיים (פעם נוספת) כשאתה מוותר כי לבך יוצא אליו והוא מבטיח הבטחות שברור שהוא לא רוצה ולא יכול לעמוד בהן…  הסתכלתי עליהם, המתנדב ולוק, ניכר היה שמערכת היחסים ביניהם רבת שנים, הקשר עמוק, מבוסס על ארועים רבים, ומושתת על הרבה כבוד הדדי. ראיתי כבר אנשים שאוהבים חיות ממש כמו היו ילדיהם, ובכל זאת משהו בדרך שבה המתנדב קרא בשמו של החזיר ודיבר אליו היתה שונה. זה לא שהוא אוהב אותו באופן מיוחד, הוא פשוט מכיר במעמד שלו כאן כדייר, לא כרכוש של החווה. לוק כאן לא כשעשוע בשביל הילדים, לוק כאן כי הוא גר כאן, כי אין לו ברירה. וטובת הילדים שבאו לבקר חשובה ממש כמו טובתו של לוק, כאן בעלי החיים ממש כמו שאר החיים שווים. וההבחנה הזו בזכויות שיש כאן לבעלי החיים ניבטה אלי פתאום מעוד מקומות בחווה, שמתי לב שבפינה אחרת עמדה מתנדבת ושמרה בקנאות על פרטיותם של הכבשים שבחרו להיות בפינה השקטה שבה יכלו להמלט מההמון שגדש את החווה, במקום אחר שכב חזיר קשיש ולידו מתנדבת שומרת עליו שהסבירה שהוא קשיש ופצוע ולכן לא יכול לקום ולהסתובב והיא שומרת עליו ומפניו.

החשיבות של היום הזה היתה הרבה מעבר לאקט ההאכלה עצמו של בעלי החיים או התרומה הכספית שתרמנו לפעילות החווה, זו היתה נחת הרוח על כך שיש פינה קטנה כזו, שבלב אלפי מיילים של שדות וחוות שבכל כולן שולט החוק של האדם לפיו בעלי החיים הם רכוש, קיימת חלקה קטנה ומגודרת היטב שבה מתקיים סדר אחר, עולם נאיבי, כמעט פיקטיבי, שבו מקפידים עד מאוד שכולם ירגישו בני חורין.

חג שמח 🙂

עוד תמונות

מודעות פרסומת

10 מחשבות על “פגשתי חזיר משוחרר

 1. אכן מקסים, תודה. יש לא מעט מקלטים כאלה בארה"ב ובאירופה. אני מאמינה שאפשר לפתוח בישראל לפחות מקלט לתרנגולות מתעשיית הביצים. זה כן מעשי מבחינת גודל שטח ומשאבים.

 2. זה אחד החלומות שלי, לשהות תקופה במקום כזה. מרגש לראות את הילדים המקסימים בקשר כזה בלתי אמצעי (יחסית) וחם עם בעלי החיים

 3. וואו אסף אתה כותב מדהים. ריגשת אותי וממש עלו דמעות בעייני, במיוחד עם קריאת המשפט הזה: "לוק כאן כי הוא גר כאן, כי אין לו ברירה." אתה יודע שהכלבים שלי הם הילדים שלי, אבל יותר מהכל אני מבינה שהם בעצם פליטים, שזקוקים למחסה, בגלל אנשים – וכך גם הטיפוסים שפגשת בחווה.
  הייתי שמחה לקרוא מה הילדים שלך חשבו על כל זה. איך זה גרם להם להרגיש וכו'. אני רוצה לקחת את האחייניות של ברנד לבית מחסה כזה כבר המון זמן. פשוט אתה יודע.. פה זה לא אמריקה! 😉
  בכל מקרה, נשמע מדהים, ותודה על המאמר.

  • תודה רבה איקי!
   זה לא פחות מרגש לקבל תגובות כאלה 🙂
   לגבי הילדים – ילדים חווים דברים בדרכים פחות מילוליות מאיתנו. הרווח האמיתי לדעתי הוא בחוויה המעצבת הזו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s